Menu
Kolej na dobrą kolej - Podpisz petycję

Twój podpis zostanie wydrukowany i przekazany Ministrowi

Kolej na dobrą kolej międzywojewódzką

Nowoczesne pociągi Flirt 3 na trasie Warszawa - Olsztyn co 2 godziny przez cały dzień, z czasem jazdy 2 godziny i 24 minuty. Odjazdy zawsze w tych samych końcówkach minutowych po pełnej godzinie. Pociągi jadące najkrótszą trasą przez Nidzicę, zatrzymujące się na stacjach generujących największy ruch, w tym na stacji Mława Miasto oraz Nowy Dwór Mazowiecki, za to z ograniczeniem postojów pod Warszawą. Tak może wyglądać ruch kolejowy na powyższej trasie po uwzględnieniu projektu Centrum Zrównoważonego Transportu.

W roku 2015 na linii Warszawa - Olsztyn były 4-5 godzinne luki w kursowaniu pociągów. W 2016 r. mimo wprowadzenia do ruchu nowych składów Flirt 3 nadal występują w obu kierunkach po dwie niemal 4-godzinne luki w środku dnia.

Wcale tak nie musi być. Centrum Zrównoważonego Transportu przeanalizowało obieg nowych pojazdów na dedykowanych dla nich trasach i przygotowało lepsze rozkłady jazdy. Dla trasy Warszawa - Olsztyn udało się uzyskać takt dwugodzinny. Co drugi pociąg, a więc co 4 godziny, byłby realizowany pociągami Flirt 3. Pozostałe połączenia obsługiwałyby zmodernizowane ED74.

Co więcej, rozkład jazdy opracowany przez specjalistów CZT przewiduje, że wszystkie pociągi będą kursowały przez stację Mława Miasto i Nowy Dwór Mazowiecki z pominięciem odległej od centrum stacji Mława oraz przystanku w Modlinie. Pociąg nie zatrzyma się też w Nasielsku oraz na kilku stacjach w okolicach Warszawy, gdzie satysfakcjonującą ofertę z kilkoma połączeniami na godzinę zapewniają Koleje Mazowieckie. Dzięki temu czas jazdy wyniesie 2 godziny i 25 minut, a nie 2:32 - 2:36, a nawet 2:45 i 2:58 jak w rozkładzie jazdy 2015/2016.

W efekcie, równo co dwie godziny, w czasie o ok 20-25 minut krótszym niż samochodem byłaby możliwa podróż pomiędzy centrami obu miast z prędkością komunikacyjną 95 km/h. Co więcej, skierowanie pociągu przez Nowy Dwór Mazowiecki (28 tys. osób) oraz Mławę Miasto (30 tys. osób) zapewnia ich mieszkańcom wygodne połączenia z Warszawą.

Pomóż nam przekonać Ministra Infrastruktury do zmian na tej ważnej linii.

Pobierz opracowany przez CZT raport dotyczący połączeń Warszawa - Olsztyn wraz z rozkładem jazdy.