Menu
Kolej na dobrą kolej - Podpisz petycję

Jędrzejów: od grudnia dużo więcej pociągów do Kielc?

Na linii z Jędrzejowa do Kielc 17 par pociągów zamiast 11? Centrum Zrównoważonego Transportu zbiera podpisy za projektem znacznego zwiększenia liczby połączeń kolejowych w Świętokrzyskiem od grudnia 2016 r.

 

CZT w ramach projektu "Kolej na dobrą Kolej" opracowało projekt uzdrowienia przewozów kolejowych w Świętokrzyskiem. Przewiduje on zwiększenie liczby pociągów regionalnych o 63,7%, przy wzroście dotacji ze strony samorządu raptem o 5%. Jak to możliwe?

- Nasze analizy potwierdziły możliwość znacznego zwiększenia efektywności przewozów - mówi Stanisław Biega z CZT. - W tej chwili pociągi w czasie 12-to godzinnej zmiany wykonują w Świętokrzyskiem 2-3 kursy, a przez większość czasu stoją. Wraz z załogą. W naszej propozycji jeżdżą wahadłowo przez cały dzień w stałych taktach.

Na odcinku Kielce – Jędrzejów według propozycji CZT pociągi jeździłyby co godzinę przez cały dzień. Na innych liniach przewiduje się także zdecydowane zwiększenie ilości połączeń, a także reaktywację zamkniętych tras (do Buska-Zdroju oraz do Staszowa). Ponieważ koszty takie jak wynagrodzenia czy utrzymanie taboru są już pokryte niewiele potrzeba, aby uruchomić dodatkowe kursy. Dodatkowe koszty w większości pokryją wpływy od nowych pasażerów.

Ci pojawią się wraz ze zwiększeniem częstotliwości. Obecnie dzięki promocyjnej ofercie "Bilet Świętokrzyski" kolej jest porównywalna cenowo w odniesieniu do autobusów (w przypadku ulg ustawowych znacząco tańsza). Czasy jazdy także nie są najgorsze. Jedynym minusem jest nieakceptowalnie niska częstotliwość kursów.

 

Można inaczej

Na linii Poznań - Wągrowiec, gdzie w ciągu ostatnich 3 lat zwiększono liczbę pociągów 2-krotnie, liczba pasażerów wzrosła trzykrotnie. Podobnie na linii Kraków - Wieliczka gdzie liczbę pociągów zwiększono z 13 do 35 par (odjazdy dokładnie co pół godziny) liczba pasażerów wzrosła z kilkuset do 2,3 tys. dziennie.

Zwiększenie efektywności proponowane dla Świętokrzyskiego jest tak duże, że zwiększenie liczby kursów o 64% wcale nie powoduje większego zapotrzebowania na tabor. Wprost przeciwnie. Obecnie w dzień roboczy w województwie wyjeżdża 16 składów. W projekcie CZT byłoby ich tylko 12. To da dodatkową korzyść - cały używany tabor będzie nowy. Powstaną także oszczędności z powodu braku kosztów utrzymania 4 starych składów elektrycznych. 

 

Normalna kolej dla Jędrzejowa

Jedną z linii, która najbardziej zyskałaby na zmianach, jest trasa z Kielc do Jędrzejowa. W tej chwili, między Kielcami a Jędrzejowem kursuje jedenaście par pociągów.

W propozycji CZT dla omawianej linii pociągi ruszają ze stolicy województwa o: 5:41, 6:41, 7:41, 8:41, 9:41, 10:41, 11:41, 12:41, 13:41, 14:41, 15:41, 16:41, 17:41, 18:41, 19:41, 20:41 i 22:41 - a więc jeżdżą przez cały dzień praktycznie w godzinnym takcie. Z Jędrzejowa pociągi do Kielc wyruszają o godzinie: 4:42, 5:42, 6:42, 7:42, 8:42, 9:42, 10:42, 11:42, 12:42, 13:42, 14:42, 15:42, 16:42, 17:42, 18:42, 19:42 i 21:42.

Projekt popiera pani Marta z Jędrzejowa która codziennie dojeżdża do pracy w Kielcach - Pracuję w nieregularnych godzinach, i często zdarza się sytuacja że najbliższy pociąg powrotny mam za 2 a nawet 3 godziny. Wtedy szanując swój czas bez zawahania wybieram bus. Pociąg jest oczywiście nieporównywalnie wygodniejszy, jednak co z tego jak nie ma go kiedy jest potrzebny. Bez częstszych kursów ciężko będzie kolejarzom namówić mnie na zakup biletu miesięcznego. 

 

Poprawa połączeń z Warszawą 

Inna petycja CZT dotyczy pociągów pospiesznych między Krakowem i Warszawą. CZT chce by wróciły one na linię przez Skarżysko-Kamienną i Radom. I to w takcie co dwie godziny przez cały dzień. Kolejna petycja dotyczy wspólnego biletu między przewoźnikami kolejowymi. Jego wprowadzenie oznaczałoby niższy koszt podróży z przesiadkami. Realizacja wszystkich tych petycji łącznie przyniosłaby znaczne korzyści mieszkańcom Świętokrzyskiego.

 LOGO Kolej na kolej

 

Podpisz petycję

Aby zwiększyć poparcie dla projektu CZT zbiera podpisy pod petycją do Marszałka. To bardzo ważne, żeby było ich jak najwięcej. Dlatego podpisz się i Ty. Podpisanie petycji w Internecie zajmuje tylko chwilę, wystarczy wpisać: imię, nazwisko, miejscowość i adres e-mail.

Najlepiej podpisać za jednym kliknięciem wszystkie petycje projektu Kolej na dobrą Kolej tutaj >>>.
Zapoznać się ze szczegółowymi materiałami dla województwa świętokrzyskiego oraz podpisać petycję tylko dla tego województwa można tutaj>>>.

Proponowany rozkład jazdy dla linii Kielce – Jędrzejów

Kielce Sedziszow

Kielce Sedziszow2 

Sedziszow Kielce

Sedziszow Kielce2

Ostatnio zmienianyśroda, 24 luty 2016 10:56
Powrót na górę