W Podlaskiem od grudnia pociągów więcej o połowę - to już przesądzone!
- Napisane przez Marcin Wróbel
- 3 komentarzy
- wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
Marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński poinformował na wczorajszej konferencji prasowej, że od grudnia liczba pociągów w województwie wzrośnie o 47%, zgodnie z projektem wypracowanym wspólnie przez Centrum Zrównoważonego Transportu i Przewozy Regionalne.
Według urzędu marszałkowskiego w przyszłym rozkładzie jazdy pociągi regionalne w województwie przejadą nie 1,041 mln kilometrów jak w obecnym, tylko aż 1,522 mln km. To historyczna chwila dla kolei w województwie, w którym liczba połączeń pozostawiała dotąd wiele do życzenia. Zapowiedziany wzrost pracy eksploatacyjnej to wynik wspólnych prac Urzędu Marszałkowskiego, Przewozów Regionalnych i Centrum Zrównoważonego Transportu, po propozycji CZT, skierowanej w ramach projektu "Kolej na dobra kolej", popartej podpisami już ponad 2000 osób.
Szczególnym osiągnięciem jest fakt, że tak znaczna poprawa oferty kolei nie będzie dużym obciążeniem finansowym dla samorządu: – Przewidziana wcześniej przez samorząd województwa kwota na przewozy kolejowe wynosiła 18,5 mln zł i za dodatkowe 2,5 mln udało się zwiększyć liczbę przejazdów prawie o 50%. Bez wątpienia jest to gospodarność. Żeby mieszkańcy chcieli korzystać z kolei dostępność musi być większa – podsumował Karol Pilecki, radny wojewódzki zaangażowany w omawiany projekt.
Liczba połączeń ma wzrosnąć na wszystkich liniach w województwie. Poniższa infografika pokazuje liczbę par połączeń w poszczególnych relacjach:
– Konsultacje społeczne pokazały, że istnieje potrzeba zwiększenia liczby połączeń kolejowych. W tej sprawie też wystąpili i radni Komisji Infrastruktury Sejmiku Województwa. My jako Zarząd widzimy potrzebę zwiększenia mieszkańcom przewozów. Ale musi to być racjonalne i nie obciążać nadto budżetu. - informuje marszałek Jerzy Leszczyński. – Chciałbym gorąco też podziękować wszystkich którzy angażowali się właśnie w te konsultacje społeczne, bo jest to ważna sprawa, żeby dobrze przygotować ewentualne zmiany. I pracownikom Departamentu Infrastruktury, Przewozom Regionalnym, ale także Centrum Zrównoważonego Transportu.
O wspólnym sukcesie mówił też dyrektor Departamentu Infrastruktury i Transportu, Leszek Lulewicz: – Bardzo się cieszę, że wspólnymi siłami: radnych, pana Marszałka, zarządu województwa, niezależnych ekspertów i pracowników Przewozów Regionalnych, udało się taką koncepcję wypracować. Tak spektakularne zwiększenie pracy przewozowej - czyli o połowę - nas też bardzo cieszy. Mam nadzieję, że to też przełoży się na ilość potoków podróżnych, bo w tej chwili niestety tych podróżnych mamy mało. Mam nadzieję, że będzie to tak, jak wieszczą eksperci i to co głosi też teoria, że musi być pewna ilość połączeń zachowanych z poszczególnych miejscowości, żeby ten potok był duży.
Przedstawiciele samorządu przypominają także, że to początek długiej drogi do wprowadzenia zmian. Konieczne będą jeszcze porozumienia z sąsiednimi województwami, poprawki w rozkładzie jazdy uwzględniające uwagi mieszkańców, ustalenie rozkładu jazdy w PKP PLK oraz ostateczne potwierdzenie finansowania przez zarząd województwa.
Historia tego sukcesu już nie jest krótka. Z pierwszym projektem zwiększenia liczby połączeń o 90% CZT wystąpiło jeszcze w maju zeszłego roku i odnosił się on wtedy do rozkładu jazdy na rok 2015/16. Następnie fundacja przygotowała szczegółowy raport i rozpoczęła zbiórkę podpisów pod petycją. W grudniu doszło do pierwszego spotkania w urzędzie marszałkowskim. Po tych rozmowach przygotowano skorygowaną propozycję z wariantem zwiększenia pracy eksploatacyjnej o 48%. Następnie projekt zaprezentowano na posiedzeniu Komisji Infrastruktury Sejmiku Województwa. Okazało się na nim, że Oddział Podlaski spółki Przewozy Regionalne jest bardzo otwarty na propozycje i zainteresowany zwiększeniem liczby pociągów. Dlatego strona samorządowa poprosiła o wypracowanie wspólnego projektu przez operatora i CZT wraz z prognozą finansową, deklarując w takim wypadku jego poważne rozpatrzenie. Wypracowanie wspólnego projektu wymagało serii wielogodzinnych spotkań, ale w końcu udało się, a Marszałek zaakceptował wypracowany projekt.
Jeśli chcesz, aby pociągów przybyło także w innych województwach - podpisz pozostałe petycje projektu.
Najlepiej podpisać za jednym kliknięciem wszystkie petycje projektu Kolej na dobrą Kolej >>>
Artykuły powiązane
- Grudziądz: więcej pociągów do Bydgoszczy i Torunia już od grudnia?
- Brzeg, Oława: więcej pociągów do Wrocławia już od grudnia?
- Kujawsko-Pomorskie: od grudnia pociągi będą jeździły dużo częściej?
- Jelcz Laskowice: dużo więcej pociągów do Wrocławia już od grudnia?
- Kotlina Kłodzka: więcej pociągów już od grudnia?
Najnowsze od Marcin Wróbel
3 komentarzy
-
Brawo! To cieszy i może zachęci innych do takich działań. Czekam także na podsumowanie ze strony CZT np. po kwartale funkcjonowania tego nowego rozkładu. Ciekaw jestem wyników.
-
Kiedy nastąpi elektryfikacja trasy Suwałki - Sokółka i Suwałki - Ełk?
-
Miło jest czytać tego typu informacje. Miejmy nadzieję, że to początek powrotu do kolei i rozwoju zwrównoważonego transportu w Polsce.
Czekamy na remonty linii 49 i 36 powrót pociągów do Łomży. Przydałoby się również połączenie Ostrołęka-Białystok. Pytanie, czy dwa województwa potrafiłyby się dogadać w tej kwestii...