Menu
Kolej na dobrą kolej - Podpisz petycję

PKP Intercity zabrakło wagonów

Po lokomotywach w PKP Intercity zabrakło sprawnych wagonów. Z rozpoczęciem sezonu trzeba było wynająć 30 sztuk od Kolei Czeskich. 

 

PKP Intercity wraz z uruchomieniem pociągów sezonowych 27 czerwca wzmocniło swoją flotę trzydziestoma wagonami wynajętymi od Kolei Czeskich (Ceskych Drah - CD). Uzupełniono nimi zestawienia następujących pociągów:

 • TLK  Wieniawski, Bydgoszcz - Lublin i Lublin - Bydgoszcz (5 szt);
 • TLK Jagiełło, Kraków - Lublin i Lublin - Kraków (2 szt);
 • TLK Jadwiga, Kraków - Lublin i Lublin - Kraków (prawdopodobnie 5 szt);
 • TLK Ustronie, Kraków - Hel / Kołobrzeg i Hel / Kołobrzeg - Kraków (3 wagony do Helu i 1 do Kołobrzegu, liczby należy pomnożyc przez 2, bo w ruchu są jednocześnie dwa składy, z Krakowa i z wybrzeża, w obu są wagony CD);
 • TLK Wydmy, Racibórz - Hel / Łeba i Hel / Łeba - Racibórz (3 wagony do Helu  i prawdopodobnie 2 do Łeby, pomnożyć przez 2).

 

TLK Ustronie na stacji Hel, fot. K. Rytel

TLK Ustronie na stacji Hel, fot. K. Rytel

TLK Ustronie na stacji Hel, fot. K. Rytel

 

- Wagony zostały wypożyczone w ramach umowy przygranicznej, która między kolejami obowiązuje od dawna - informuje Marta Ziemska z biura prasowego PKP Intercity, nie podając kosztu tej operacji. I dodaje: – Wypożyczanie wagonów to normalna praktyka rynkowa. PKP Intercity wypożyczyło je jedynie na tzw. szczyty przewozowe, by wzmacniać składy jeżdżące po Polsce.

Trudno jednak nie skojarzyć tego działania z wynajmowaniem przez Intercity od zewnętrznych firm lokomotyw, które ma miejsce od kilku miesięcy. W lutym spółka wynajęła 4 lokomotywy Vectron Siemens od niemieckiego przewoźnika DB Schenker Rail Polska, również nie ujawniając kwoty transakcji. Są one przystosowane do prędkości 160 km/h, co spełnia niewiele lokomotyw PKP Intercity. Wczoraj natomiast poinformowano o rozstrzygnięciu przetargu na dzierżawę 3 lokomotyw w zastępstwie poprzednich, na które umowa wygasa. Przetarg wygrało również DB Schenker Rail Polska. Dzięki trybowi przetargowemu poznaliśmy koszt zlecenia. Za dzierżawę lokomotyw przez 3 miesiące od najpóźniej 10 lipca spółka zapłaci ponad 1,5 mln zł. Jeśli koszty najmu 4 lokomotyw w okresie luty - czerwiec były proporcjonalne do kosztu obecnej usługi to obie łącznie będą kosztowały polskiego przewoźnika ok. 5 mln zł.

 TLK Wydmy na stacji Hel, fot. K. Rytel

TLK Wydmy na stacji Hel, fot. K. Rytel


Tymczasem 8 nowoczesnych składów ED74 wyprodukowanych przez Pesę w 2008 roku w ramach projektu unijnego i przystosowanych do prędkości 160 km/h od półtora roku niszczeje na torach postojowych stacji Kraków Prokocim Towarowy. Zostały one wycofane z ruchu z powodu braku przeprowadzenia przeglądów okresowych. Pierwszy przetarg na wykonanie przglądów został przed rokiem przez PKP Intercity unieważniony z powodu minimalnego przekroczenia przez jedynego oferenta kwoty przewidzianej przez zamawiającego.

Kolejny przetarg na jesieni 2014 r. został również unieważniony, choć tym razem wartość oferty mieściła się w kwocie przewidzianej przez zamawiającego. Tym razem spółka po prostu nie podpisała umowy z jedynym oferentem aż do wygaśnięcia terminu związania ofertą. Choć w styczniu 2015 r. Beata Czemerajda z biura prasowego PKP Intercity zapewniła, że spółka ma w planach przeprowadzenie kolejnego postępowania przetargowego to jednak do dziś przetargu nie ogłoszono.

Jeden z niszczejących składów ED74 zakupionych z funduszy unijnych, fot. Karol Trammer

Jeden z niszczejących składów ED74 zakupionych z funduszy unijnych, fot. Karol Trammer

Gdyby 8 szt. składów ED 74 było sprawnych nie byoby potrzeby wynajmowania ani lokomotyw ani wagonów. Zamiast jednak remontować swój tabor PKP Intercity woli go złomować. W styczniu ogłoszono przetargi na sprzedaż 165 wagonów i 18 lokomotyw, w marcu na 1 lokomotywę, a w kwietniu na 49 wagonów.

 

Ostatnio zmienianyczwartek, 06 sierpień 2015 12:47

3 komentarzy

 • Franek Grzegorek
  Franek Grzegorek poniedziałek, 13, lipiec 2015 15:09 Link do komentarza

  Nawet zakładając, że ED74 to pociągi podmiejskie (np. Terespol-Piła, ha ha) wystarczyłoby do obsługi krótkich relacji skierować właśnie te (nie)wyremontowane ED74, a wyswobodzone wagony przedziałowe skierować na te pociągi, gdzie teraz są wagony czeskie. Nikt tutaj z oczywistych powodów nie proponuje skierowania ED74 na Hel zamiast wagonów czeskich...

 • Staszek Biega
  Staszek Biega środa, 08, lipiec 2015 18:11 Link do komentarza

  @pc
  A ja zastanawiam się czemu Pan porównuje wagony kursujące w Czechach często w ruchu regionalnym lub na krótkich trasach z taborem ezt dedykowanym do długich tras. W czasie P4 ezt można w ED74 zrobić wnętrze dużo lepsze i wygodniejsze niż jest w ED250.

 • pc
  pc wtorek, 07, lipiec 2015 17:42 Link do komentarza

  Zastanawiam się, czemu tutaj wagony dalekobieżne są porównywane z pociągami podmiejskimi

Powrót na górę