Menu
Kolej na dobrą kolej - Podpisz petycję

Plebiscyt na projekty kolejowe do nowych RPO - Kolej 2022

Zapraszamy do udziału w internetowym plebiscycie na projekty kolejowe do nowych Regionalnych Programów Operacyjnych okresu 2014-20 w ramach projektu Kolej 2022.

  
Obecnie trwa negocjowanie z Komisją Europejską ostatecznego kształtu Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2014-2020. Większość województw uzyskało znacznie więcej środków niż w okresie 2007-13.  Komisja Europejska zastrzegła, aby na kolej było aż o 80% więcej niż dotychczas. Zdaniem CZT należy rozpocząć publiczną dyskusję w regionach nad przeznaczeniem tych środków.

Dlatego też Centrum Zrównoważonego Transportu uruchomiło plebiscyt na projekty kolejowe do RPO poszczególnych województw. Chcemy pomóc samorządom zidentyfikować możliwe do realizacji projekty kolejowe i wysondować ich poparcie społeczne. Każdy może zgłosić własny projekt oraz wziąć udział w głosowaniu.

Efektem plebiscytu będą listy rankingowe dla każdego województwa, szeregujące proponowane projekty według liczby uzyskanych głosów. Mamy nadzieję, że będą one służyły pomocą władzom województw przy decydowaniu  o przeznaczeniu środków z RPO.

Plebiscyt odbywa się w internecie, na stronie www.kolej2022.pl. Do końca października można zgłaszać propozycje projektów, a głosować będzie można w okresie od 5 do 20 listopada.

Mocną stroną witryny Kolej2022 jest także możliwość zapoznania się z dotychczasową korespondencją pomiędzy urzędami marszałkowskimi a kolejarzami ze spółki PKP PLK na temat uzgodnienia projektów do realizacji z nowych RPO.

Plebiscyt jest elementem projektu Kolej 2022, realizowanym przez CZT z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Celem projektu jest odpowiedź na pytanie: jaka ma być kolej w Polsce w 2022 roku, kiedy zakończą się inwestycje z perspektywy unijnej 2014-2020? Chcielibyśmy, aby dzięki funduszom unijnym stan kolei w Polsce poprawił się do poziomu innych krajów regionu. W tym udział kolei w przewozach pasażerskich wzrósł  z obecnych 4,8% do średniej obecnego poziomu pozostałych krajów Europy Środkowej (Czechy, Słowacja, Węgry, Austria), wynoszącej ok. 10%.

Ostatnio zmienianysobota, 25 październik 2014 15:36

2 komentarzy

 • rozonans
  rozonans środa, 19, listopad 2014 13:03 Link do komentarza

  SERWER DO GŁOSOWANIA PADŁ!! Zgłaszam i nic nikt nie robi!

 • kmacon
  kmacon sobota, 25, październik 2014 11:27 Link do komentarza

  Budowa linii kolejowej Podłęże-Piekiełko i modernizacja linii
  104 Nowy Sącz-Limanowa-Chabówka, oraz modernizacja odcinka Nowy Sącz-Muszyna-Granica Państwa.

Powrót na górę