Notice: Undefined variable: GK_TEMPLATE_MODULE_STYLES in /www/czt4_www/www/czt.org.pl/templates/gk_news/component.php on line 22
Jak będą wyglądały stacje Zebrzydowice, Zwardoń i Czechowice-Dziedzice po modernizacji? - Centrum Zrównoważonego Transportu
Logo
Wydrukuj tę stronę

Jak będą wyglądały stacje Zebrzydowice, Zwardoń i Czechowice-Dziedzice po modernizacji?

 

CZT jako pierwsze publikuje (w serwisie Transport pod Kontrolą) projekty przebudowy stacji: Czechowice-Dziedzice, Zebrzydowice i Zwardoń.

 

Przebudowa stacji Czechowice-Dziedzice, Zebrzydowice i Zwardoń jest elementem projektu "Modernizacja linii kolejowej E65/CE65 na odcinku Grodzisk Mazowiecki – Kraków/Katowice – Zwardoń/Zebrzydowice – granica państwa" który ma zostać zrealizowany w nowej perspektywie finansowej UE. Obecnie trwa procedura wydawania decyzji środowiskowych - dla każdej z tych stacji osobnej.  W ramach projektu Transport pod Kontrolą CZT pozyskuje pełną dokumentację środowiskową większych inwestycji transportowych. W dokumentacji tej znajdują się m.in. plany docelowego układu torowego.

Na stacji Czechowice-Dziedzice rzuca się w oczy wyprowadznie linii w kierunku Bielska-Białej nowym śladem, z nowym wiaduktem nad linią w kierunku Trzebini, który eliminuje kolizyjne przebiegi między pociagami jadącymi z lub w  tych kierunkach.

W przypadku stacji Zebrzydowice widoczne jest wyraźne jej odchudzenie. Zamiast obecnych ok. 40 torów będzie ich "tylko" 17 (na wysokości km 75+100), a pas zajętego terenu będzie węższy o ok. połowę. Zlikwidowany zostanie budynek wagonowni.

Najmnejsze zmiany zajdą na stacji Zwardoń. Zostanie ona nieco wydłużona, z uzyskaniem 4 długich torów na całej długości stacji, a przebiegi torów skorygowane z lekkim odsunięciem od budynku dworca. Układ i lokalizacja peronów nie zmienią się zasadniczo. Zliwidowany zostanie budynek wagonowni.

 

Można się zapoznawać i składać uwagi

Z dokumentacją środowiskową można się zapoznać tutaj>>>. Należy kliknąć na daną stację. Na jej podstronie w prawej kolumnie znajduje sie dokumentcja środowiskowa. Aby znaleźć układ torowy należy nacisnąć kolejno klawisze: "Zestaw dokumentów dla inwestycji", następnie: "Raport", dalej: ZALACZNIK_2, potem: ZAL_2.2  i w tym katalogu znajduje się plik pdf z układem torowym stacji.

Do 9 kwietnia można składać uwagi do decyzji środowiskowej dla stacji Czechowice-Dziedzice. Dla pozostałych termin nie został jeszcze uwzględniony. Zachęcamy do udziału. Chętnie również oczekujemy uwag nadsyłanych do nas mailowo lub wpisanych w komentarzach do artykułu, które rozważymy przy sporządzaniu nszego pisma do RDOŚ.

 

Transport pod Kontrolą

Transport pod Kontrolą to projekt Centrum Zrównoważonego Transportu i fundacji Normalne Miasto - Fenomen. Jego najważniejszą częścią jest serwis www.transportpodkontrola.pl, który pozwala monitorować wydawanie decyzji środowiskowych dla większych inwestycji transportowych w całym kraju. Serwis śledzi przebieg procedur administracyjnych, a zwłaszcza terminów na składanie uwag i odwołań. Dzięki temu każdy może mieć wpływ na kształt inwestycji wtedy, kiedy jest na to czas.

Jest to tym łatwiejsze, że CZT z wyprzedzeniem wiesza projekty uwag, które będzie składać - można je wykorzystać przy pisaniu własnych pism. Można także zapisać się do newslettera, który informuje o wszelkich ogłoszeniach i terminach dotyczących inwestycji z wybranego województwa. Oprócz tego serwis stara się udostępnić jak najwięcej szczegółowej dokumentacji planowanych przedsięwzięć, w tym środowiskowej, pozyskanej z Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Projekt Transport pod Kontrolą realizowany jest w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z funduszy EOG.

 

Ostatnio zmienianywtorek, 26 maj 2015 15:31

Artykuły powiązane

Najnowsze od Krzysztof Rytel

Copyright © 2015. CZT - Centrum Zrównoważonego Transportu.