Notice: Undefined variable: GK_TEMPLATE_MODULE_STYLES in /www/czt4_www/www/czt.org.pl/templates/gk_news/component.php on line 22
Cywilizacja śmierci. Gdzie jest? - Centrum Zrównoważonego Transportu
Logo
Wydrukuj tę stronę

Cywilizacja śmierci. Gdzie jest?

Grafika przedstawia stężenia rakotwórczego pyłu zawieszonego w powietrzu PM10 w krajach Beneluxu i w Polsce - w środę 4 listopada o godz. 17.00. Dopuszczalny poziom wg zaleceń WHO i przepisów polskich to 50 mikrogramów/m3. Na zielono wyniki ze stacji pomiarowych gdzie stężenia nie przekraczają normy, na żółto lekkie przekroczenia, na czerwono przekroczenia znaczne.

 

W przedstawionej chwili w zachodniej Europie 90% stacji pomiarowych nie wykazuje najmniejszych przekroczeń, na pozostałych przekroczenia są nieznaczne. W tym samym czasie w Polsce we wszystkich dużych miastach dopuszczalny poziom przekroczony jest co najmniej 2-3-krotnie. W Przemyślu niemal 5-krotnie. Ale najwyższe stężenie było w Krakowie - 476 mikrogramów - niemal 10-krotność normy. I w tym czasie było to drugie najwyższe stężenie w całej Unii Europejskiej, po portowym Navodari koło Konstancy w Rumunii - 535 mikrogramów (496 zanotowano jeszcze w Elbistanie w Turcji, ale ta nie należy do UE).

stężenie pyłu PM10 w Europie, 4 listopada 2015, 17:00

Według szacunków WHO w Polsce na choroby spowodowane zanieczyszczeniem powietrza rakotwórczym pyłem przedwcześnie umiera aż 42 000 ludzi każdego rokuŹródłem tych zanieczyszczeń są spaliny samochodowe i tzw. niska emisja - piece na paliwa stałe.

Wskazania stacji pomiarowych na całym świecie można śledzić w czasie rzeczywistym na stronie: http://aqicn.org/

 

Ostatnio zmienianyśroda, 04 listopad 2015 17:40

Artykuły powiązane

Najnowsze od Krzysztof Rytel

Copyright © 2015. CZT - Centrum Zrównoważonego Transportu.