Menu
Kolej na dobrą kolej - Podpisz petycję

Cywilizacja śmierci. Gdzie jest?

Grafika przedstawia stężenia rakotwórczego pyłu zawieszonego w powietrzu PM10 w krajach Beneluxu i w Polsce - w środę 4 listopada o godz. 17.00. Dopuszczalny poziom wg zaleceń WHO i przepisów polskich to 50 mikrogramów/m3. Na zielono wyniki ze stacji pomiarowych gdzie stężenia nie przekraczają normy, na żółto lekkie przekroczenia, na czerwono przekroczenia znaczne.

 

W przedstawionej chwili w zachodniej Europie 90% stacji pomiarowych nie wykazuje najmniejszych przekroczeń, na pozostałych przekroczenia są nieznaczne. W tym samym czasie w Polsce we wszystkich dużych miastach dopuszczalny poziom przekroczony jest co najmniej 2-3-krotnie. W Przemyślu niemal 5-krotnie. Ale najwyższe stężenie było w Krakowie - 476 mikrogramów - niemal 10-krotność normy. I w tym czasie było to drugie najwyższe stężenie w całej Unii Europejskiej, po portowym Navodari koło Konstancy w Rumunii - 535 mikrogramów (496 zanotowano jeszcze w Elbistanie w Turcji, ale ta nie należy do UE).

stężenie pyłu PM10 w Europie, 4 listopada 2015, 17:00

Według szacunków WHO w Polsce na choroby spowodowane zanieczyszczeniem powietrza rakotwórczym pyłem przedwcześnie umiera aż 42 000 ludzi każdego rokuŹródłem tych zanieczyszczeń są spaliny samochodowe i tzw. niska emisja - piece na paliwa stałe.

Wskazania stacji pomiarowych na całym świecie można śledzić w czasie rzeczywistym na stronie: http://aqicn.org/

 

Ostatnio zmienianyśroda, 04 listopad 2015 17:40

3 komentarzy

 • kasia
  kasia wtorek, 15, grudzień 2015 20:22 Link do komentarza

  Jak rozwiązać problem z sąsiadem który celowo nie z biedy pali szmaty i ścinki płyt meblowych.Jak tylko wieje wiatr w stronę naszego domu to co jakiś czas w ciągu dnia odpala śmieci w piecu,robi nieznośny smród i stoi w oknie i obserwuje aby czy nie wezwałam SM.Wzywałam SM kilkanaście razy to wpuszcza dopiero jak zasypie śmieci węglem,więc interwencje nie przynoszą rezultatu.Byłam u zastępcy prezydenta mojego miasta,na wstępie naszej rozmowy powiedział abym nie robiła sobie za dużych nadziei z naszej rozmowy,bo na tysiąc spraw pozytywnie została jedna.Stwierdził że mam sama zdobyć twarde dowody,że sąsiad opala dom śmieciami.Jak pytałam jakie to mają być twarde dowody nie umiał udzielić mi odpowiedzi,ale zaznaczył że puki ich nie będę miała to nie zajmie się naszą sprawą.Byłam w Wojewódzkiej Ochronie Środowiska okazuje się że WIOŚ kontroluje tylko firmy ,domów prywatnych nie.Byłam w Departamencie Ochrony Środowiska ,tam powiedziano mi że oni nie posiadają odpowiednich instrumentów aby przeprowadzić kontrole i odesłali nasze pismo do WOŚ.Gdzie mam się zgłosić,kto może nam pomóc ,bo w moim mieście widzę że nikt nie jest zainteresowany aby udzielić nam fachowej pomocy

 • wodny
  wodny piątek, 06, listopad 2015 23:48 Link do komentarza

  No i się wygłupiłem, najwyraźniej podobnie jak ja, pani z WIOŚ nie zwróciła uwagi, że wszystkie wartości na chińskiej stronie to AQI, przeliczane. Co więcej WIOŚ używa ug/m3, a AQI dla niektórych substancji liczy się dla ppm i ppb. Po konwersji wartości jednak z grubsza się zgadzają.

 • wodny
  wodny piątek, 06, listopad 2015 21:28 Link do komentarza

  Nie linkujcie Państwo do tego serwisu, bo on często pokazuje totalne bzdury. Proszę zerknąć na artykuł w Wyborczej[1] i wywiad z pracowniczką WIOŚ. Mogą też Państwo porównać dane bezpośrednio od WIOŚ (w przypadku Warszawy) z danymi aqicn.org, które rzekomo pochodzą z tych samych stacji.

  [1] http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1,34862,19138088,warszawa-nie-paryz-ani-nie-pekin-truja-nas-podwarszawskie.html

Powrót na górę